PİLATES ( KONTROLOJİ ) NEDİR?

PİLATESİN FAYDALARI

KİMLER PİLATES YAPABİLİR

Pilates tüm dünyada kabul gördügü üzere fizyoterapi temelli  bir rehabilitasyon yöntemidir. Bir spor branşı degildir Müsabakası hakemi sporcusu yarışması uluslarası kuralları yoktur olmasıda mümkün degildir tüm dünyadada bu şekilde kabul görmektedir. Kas ve iskelet sisteminde oluşabilecek problemleri engellemek için koruyucu olarak uygulanabilecegi gibi kas ve iskelet sisteminde meydana gelen problemler(belfıtıgı ,boyun fıtıgı, boyun düzleşmesi, skolyoz,kifoz,lordosis vb)  sonrasıda doktor ve fizyotersapistlerin tedavileri ardından tedaviyi destekleyici amaçlı egzersizlerin sürekli hale getirilmesi amacıyla uygulanabilmektedir.

-Omurgayı ve omurga çevresindeki kasların kuvvetlenmesini sağlamak ve esnemesini ,

-Vücut direncini artırmayı,

-Gücü, esnekliği ve dengeyi geliştirmeyi,

-Kasların şişmeden uzatarak şekillendirmeyi,

-Kalça ve bel kemiği rahatsızlıklarını en aza indirmeyi,

-Postürünüzü düzeltmek varsa postür rahatsızlıklarını tedavi etmeyi(Skolyoz, lordoz, kifoz…),

-Eklemlerin hareket alanı ve kabiliyetinde artış,

-Sırt ve bel ağrılarını azaltmayı,

-Zihin – beden koordinasyonunu,

-Stress seviyesinde düşüş, enerji hissinde artış,

– Bedenin görünümü ve hissinde iyileşme sağlar.

  Her yaşta ve her kondisyon seviyesindeki kişiler.

• Profesyonel sporcular.

• Omurga, kas ve eklem rahatsızlığı olanlar.

• Fit görünmek isteyen beyler, bayanlar.

• Hamile ve yeni doğum yapmış

• Çocuklar

HAMİLELİKTE PİLATES VE POSTPARTUM(LOĞUSALIK) DÖNEMİNDE PİLATES

Hamilelik Sürecinde Pilatesin Faydaları

• Pilates egzersizleriyle beden farkındalığı artan anne hem hamilelik hemde doğum sürecine daha kolay uyum sağlar.

• Pelvis taban kasları güçlenir. Gebelikte ve sonrasında oluşan idrar kaçırma problemleri ortadan kalkar.Doğum sonrasında annenin vücudu çok daha çabuk eski formuna ulaşır.

• Doğum sonrasında uterus çok daha kolay toparlanır.

• Pilates gebelikte görülen hazımsızlık ve ödem gibi sorunlarınazalmasına yardımcı olur.

• İçerdiği nefes egzersizleri sayesinde pilates doğum sonrasında gevşeyen ve uzayan karın kaslarının daha çabuk güçlenip toparlanmasını, annenin gebelik sürecinde yaşadığı duygusal dalgalanmalardan daha az etkilenmesini sağlar.

• Anne adayları yaptıkları egzersiz sayesinde günlerini daha enerjik ve motive geçirir, gece uykuya daha kolay dalar.

• Hormonların etkisiyle zayıflayan göğüs kaslarının kuvvetlenmesini sağlar.

• Egzersiz sırasında zihinsel farkındalığı, konsantrasyonu ve an dakalmayı gerektiren pilates, kişiye mental olarak rahatlama sağlar.

• Pilates yapan hamilelerin bel, sırt ve siyatik ağrıları ortadan kalkar.

• Anneler gebelik sürecini çok daha konforlu geçirir.

• Hamilelik sürecinde egzersiz yapan annelerin bebeklerinin kalp atışları, nefes almaları ve iç organ fonksiyonları egzersiz yapmayanlara göre daha iyi çalışır.

Postpartum ( Loğusa Annelerle ) Pilates;

Doğum sonrası dönem ( loğusalık ) birçok kadın için heyecan verici olduğu kadar sıkıntılı ve stresli de olabilir. Yeni anneler ciddi hormonal değişiklikler içinde yeni hayatlarına alışırken bebeklerde toparlanma sürecine başlar.

Kadınlarda fiziksel yorgunluk ve aşırı duygusal dalgalanmalar görülür. Gebelikten önceki vücutlarına geri dönme isteği genellikle önemli bir konudur.

Loğusa anneler pilates’ e doktorlarından aldıkları onay doğrultusunda, genellikle normal doğumu izleyen 6-8 hafta içinde başlayabilirler.

Hamilelik sürecinde esneyen ve gevşeyen karın kasları, pelvis taban kasları, güçsüzleşen sırt ve göğüs kasları kuvvetlendirilir. Kadın bedeniyle tekrar bağ kurar, yorgun düşen omurgasını esneterek rahatlatır, tecrübeli eğitmenlerin elinde kısa sürede eski formuna kavuşur.

 

 

Pilates ‘in yaratıcısı Joseph Hubertus Pilates

1880’de Düsseldorf’ta dünyaya geldi. Astım ve romatizmayla boğuşan ve çelimsiz bir çocuk olan Pilates, genç yaşta kayak ve jimnastikle ilgilenerek vücudunu geliştirdi. 1912’de İngiltere’de sirk cambazı, boksör ve dedektiflere kendini koruma dersleri veren eğitmen olarak çalışan Pilates, Birinci Dünya Savaşı döneminde düşman ilan edilerek Lancaster bölgesinde kampa alındı.

Kampta hasta bakıcılık yapan ve burada kendi tekniğini geliştiren Pilates, askerlere tekniğini öğretti. İngiltere’de 1918’de pek çok kişinin ölümüne neden olan grip salgınından Pilates’in kampındakiler etkilenmeyince, uyguladığı teknik ön plana çıktı. Savaştan sonra Almanya’da metodunu geliştirmeye devam eden ve bunu şehir polislerine öğreten Pilates, 1926’da ABD’ye göç etti ve profesyonel dansçı ve jimnastikçilerin yaşadıkları sakatlıkları gidermek amacıyla bir stüdyo açtı.

Pilates, günümüzde gelişen bilgi kaynakları ve araştırmalar sayesinde yanlızca sakatlıkların tedavisinde değil, fit bir vücuda sahip olmak isteyen, ileri yaşlarını sağlıklı ve zinde yaşamak isteyen, vücudunu şekillendirmek isteyen, kas kitlesini arttırmak isteyen her yaştan bireye ihtiyacını en kısa sürede verebilen bir egzersiz sistemi halini almıştır.

Pilatesin vücut üzerinde birden çok faydası vardır. Başta doğru nefes almayı öğreterek, akciğerlerin oksijen kapasitesini arttırmakta ve yanlış nefes almaktan kaynaklı bir çok rahatsızlığı gidermektedir.

Bedenimizin duruşu ve şekli, bize günlük hayatımızı ne şekilde geçirdiğimizi gösterir. Öne eğik duran, sırtlarında kamburluk (kifoz) olan bireyler, genellikle ofis hayatı yaşayan, çok fazla hareket edemeyen bireylerdir.

Çok fazla ayakta durmak zorunda kalan, yanlış uyku pozisyonunda yatan ya da kullandığı yatak ve yastığı yanlış olan bireyler, bel çukurlarının derinleşmesi (lordoz) problem yaşar.

Kişinin bacak bölgesinin önünde ve arkasındaki kas grupları arasında çok fazla fark olması, dizin normalden fazla geriye hareket etmesi (hiperekstansiyon) ile sonuçlanır.

Günlük hayatın bize getirdiği bu tip deformasyonları fark edemez ve bedeni o şekilde kullanmaya devam edersek bu duruş bozuklukları, zamanla sakatlık yaşama olasılığımız artar.

İhsaniye Mahallesi İlknur Sokak No: 1B BULVAR 224 B BLOK D 1 ( F.S.M. Bulvarı ) Nilüfer / BURSA

0532 220 94 04

info@catpilates.com